Pompy ciepła powietrze-woda

 

  • Co to jest pompa ciepła?

    To urządzenie jest stosowane w domach od prawie stu lat. Znajdziemy ją chociażby w kuchni – jest to po prostu lodówka. Zasada działania pompy ciepła i lodówki jest taka sama. Lodówka odbiera ciepło ze swojego wnętrza i transportuje je na zewnątrz, czyli do pomieszczenia, w którym się znajduje. Pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, gruntu, zbiornika wodnego bądź też wód gruntowych i transportuje je do instalacji CO budynku.

  • Pompa ciepła powietrzna – zasada działania

    W przypadku pompy powietrznej wentylator wywołuje przepływ powietrza przez wymiennik, za pośrednictwem którego ciepło jest odbierane przez parujący czynnik chłodniczy. Dalej mamy dwie opcje. Czynnik skrapla się w jednostce zewnętrznej i przekazuje ciepło do wody grzewczej lub glikolu, który jest tłoczony do modułu hydraulicznego w domu i dalej rozprowadzany w instalacji. Jest to pompa typu monoblok. Cały układ chłodniczy jest zamknięty w jednostce znajdującej się na zewnątrz budynku. W tym przypadku musimy zabezpieczyć połączenie jednostki zewnętrznej z budynkiem przed zamarznięciem w czasie, kiedy pompa nie pracuje – na przykład poprzez napełnienie całej instalacji glikolem, zastosowanie wewnątrz budynku wymiennika glikol-woda lub instalację zaworów przeciwzamrożeniowych. 

    Drugi rodzaj powietrznej pompy ciepła, split, różni się od poprzedniej tym, że jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrznym modułem hydraulicznym przewodami zawierającymi czynnik chłodniczy tzw. układem freonowym.

  • Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera energię, którą można odebrać dzięki pompie ciepła typu powietrze/woda, a następnie wykorzystać je do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła typu powietrze/woda pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej. Redukcja tych kosztów może sięgać aż 75%, w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja, wielkości domu, rodzaju ogrzewania oraz od ewentualnego korzystania z funkcji chłodzenia. Inwestycja w pompę ciepła jest relatywnie niska, gdyż pompy ciepła typu powietrze/woda, w przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła, nie wymagają jakichkolwiek prac ziemnych.

ELRAN Elektrotechnika i Automatyka © 2020

Polityka Prywatności